Több százezer forinttal támogatja az állam a nyugdíjcélú megtakarítókat még idén

Author picture

Egyes megtakarításokra komoly állami támogatás zsebelhető be, amely a továbbiakban ugyanúgy hozamot termel, mint a saját magunk által befizetett pénz. A támogatott megtakarítások között a nyugdíjcélú konstrukcióknál közeledik egy nagyon fontos határidő, ugyanis ha még idén elindítod megtakarításod, akkor a befizetett személyi jövedelemadód nem vész kárba, jelentős részét ugyanis vissza lehet szerezni az államtól.

Fájdalmas anyagi lecsúszás fenyeget az aktív éveink után!

Tíz éve az átlagos nyugdíj az átlagkereset 68 százalékával volt egyenértékű, ma már csak alig 54 százaléka. A nyugdíjak egyre inkább leszakadnak a bérektől, vagyis az állami nyugdíj egyre kevésbé képes betölteni funkcióját. Aktív korban jóval könnyebb érvényesíteni anyagi érdekeinket, de utána a lehetőségeink korlátozottak, kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetünk. Éppen ezért érdemes alternatív jövedelemforrás után nézni és kiegészíteni az állami nyugdíjat.

Az állami nyugdíjrendszer fenntarthatóságával kapcsolatos problémák miatt mindenkinek érdemes gondoskodni időskori bevételének kiegészítéséről.

Az időskori anyagi biztonság megalapozásához kulcsfontosságú egy céltudatosan megtervezett nyugdíjmegtakarítási stratégia. Sokan vállalják a havi 30 ezer forintos befizetést, ezért most kiszámoltuk, mai értéken mennyi pénzre számíthatnak ők nyugdíjba vonulás után.

Mennyi megtakarításod halmozódhat fel az évek során?

Egy hosszú távú megtakarítás eredményességét három tényező határozza meg:

  • a rendszeres befizetések mennyisége,
  • az elért reálhozam nagysága,
  • a megtakarítási időtartam.

A Bankmonitor kiszámolta, hogy adott életkorban kezdve mennyi pénzt lehet felhalmozni egy havi 30 ezer forinttal elindított nyugdíj-előtakarékosság segítségével. Feltételeztük, hogy a kiválasztott befektetési portfólió évi 7% hozamot termel, az infláció évi 4 százalék lesz, továbbá a megtakarító évente az inflációval megegyező mértékben növeli („indexálja”) a befizetéseit.

Mennyi pénz gyűlik össze 65 éves korra egy havi 30 ezer forintos nyugdíjmegtakarítással?

A táblázatból látható, hogy egy 30 évesen elindított, havi 30 ezer forintos nyugdíjmegtakarítással több mint 26 millió forint lehet a megtakarítás lejárati egyenlege – mai értéken! Ha úgy kalkulálunk, hogy 20 évig élünk nyugdíjasként, akkor ez a megtakarítás havonta 109 ezer forint körüli nyugdíjkiegészítésre lesz elegendő.

A hiányzó éveket pótolhatod több megtakarítással

Ha te már a 40-es éveidben jársz, és szeretnél több nyugdíjkiegészítést, akkor „bepótolhatod” a hiányzó éveket oly módon, hogy mélyebben a zsebedbe nyúlsz, és magasabb összeggel indítod el a nyugdíjcélú megtakarításodat. Láthattuk, hogy 45 éves korban kezdve havi 30 ezer forintból kb. 49 ezer forintos nyugdíjkiegészítés tud felépülni. De ha képes vagy félretenni mostantól havi 68 ezer forintot, akkor máris elérheted ugyanazt a 26 milliós lejárati egyenleget (és a 109 ezer forintos nyugdíjkiegészítést), amire a nálad sokkal hamarabb induló 30 éves fiatalok is számíthatnak.

20% adóvisszatérítés is jár a nyugdíjmegtakarítások után!

Az év végéhez közeledve fontos hangsúlyozni, hogy a nyugdíjcélú megtakarításokat az állam is támogatja: az éves befizetés 20%-ának megfelelő SZJA-visszatérítés vehető igénybe. Ha még idén elindítasz egy megtakarítást (ez lehet önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás vagy NYESZ), akkor már jövőre részesülhetsz az első állami támogatásban. Sokan alkalmazzák azt a trükköt, hogy az év utolsó hónapjaiban megnyitott megtakarítási számlájukra egy egész évnyi befizetést elhelyeznek, így jelentősen nagyobb összeget kaphatnak vissza a befizetett adójukból. Egy egyszerű példával élve, aki 2023-ban összesen 360 ezer forintot fizet be, ő 2024-ben 72 ezer forintot kap vissza a NAV-tól – érdemes tehát lecsapni erre a lehetőségre.

Cikk: Bankmonitor , 2023.11.12 és 2023.10.26, Tóth Tímea, Süle-Szigeti Bulcsú

Facebook
LinkedIn
Email

Olvasásra ajánljuk még

Megjelentek a munkáshitel szabályai

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a kamatmentes munkáshitel részleteit, a normaszöveg tervezetéből több újdonság is kiderült a 17-26 év közötti dolgozó fiatalok számára 2025. január 1-jétől a bankoknál elérhető, legfeljebb 4 millió forint összegű hitelkonstrukcióról.

Egyelőre nem indul el a napokban az új otthonfelújítási program!

Június 3-án, jövő hétfőn indult volna el az új otthonfelújítási hitelprogram a kormány tervei szerint, a Portfolio értesülése alapján azonban nem készült el időben a kamatmentes hiteltermék, így aki a következő hetekben indítaná el az igénylést a bankfiókokban, az egyelőre nem fogja tudni ezt megtenni.

Akár 10 millió forintot is spórolhatnak az Otthonfelújítási Program résztvevői

Június elején elindul az új állami otthonfelújítási program, amelynek keretében a 1990-ig megépült családi és ikerházakat is lehet korszerűsíteni 6 millió forintos vissza nem térítendő támogatás és kamatmentes hitel segítségével. A hitel tőketartozását csökkentő állami támogatás összege 2,5-3,5 millió forint lehet.  A lakásfelújítási program kamatmentes kölcsönével és a legalább 30 százalékos energetikai hatékonyság javulás miatti rezsicsökkenéssel akár 10 millió forintot is megspórolhatnak egy évtized alatt a tulajdonosok.

Erre számíts: ilyen szabályok mentén adhatnak a bankok lakáshitelt 10 százalék önerővel

2024-től új szabályként jelent meg a magyarországi lakáshitelezésben a 10 százalék önerővel való hitelnyújtás lehetősége. Ez az alternatíva amellett, hogy szélesíti a hitelfelvevők mozgásterét, több kockázatot is hordoz magában a bankok és az adósok oldaláról egyaránt. Ezért a pénzintézetek különös alapossággal bírálnak minden olyan lakáshitel-igénylést, aminél az igénylők csak 10 százalék önerőt tudnak vagy akarnak felmutatni. Ebben a cikkben körbejárjuk a 10 százalék önerős lakáshitelek igénylési szabályait és kockázatait, illetve rávilágítunk, hogy milyen bírálati szempontokra lehet számítani az ilyen konstrukcióban igényelt lakáshiteleknél.